sesje elixir w banku 2019r

Zmiany w systemie Elixir

Informacja

Zmiany w przepisach dotyczących przelewów bankowych. Koniec z długim oczekiwaniem na przelew z banku.

Sesje przelewów w systemie umożliwiają przelew pieniędzy pomiędzy bankami. Czas kiedy otrzymamy przelew zależny jest od sesji przelewów przychodzących i wychodzących w banku. Od sesji uzależniony jest czas kiedy otrzymujemy środki na nasze koto, czy w tym samym dniu, kiedy zlecony został przelew w innym banku, czy dopiero w dniu kolejnym. Ustawa o usługach płatniczych została znowelizowana i od października 2018r. ma wyraźny wpływ na skrócenie czasu oczekiwania na przelew.

Od czego zależy kiedy otrzymamy przelew?

Oczekiwanie na wpływ środków na Twój rachunek uzależniony jest od indywidualnych harmonogramów godzin księgowań w poszczególnych bankach. Dodatkowo czas otrzymania przelewu warunkują także inne zasady:

  • Godzina, o której w banku wychodzącym następuje sesja elixir.
  • Sesja, na którą przelew zdąży się zaksięgować najczęściej są to 3 sesje: poranna, popołudniowa i wieczorna.
  • Godziny sesji przelewów w banku przychodzącym.

Dla przykładu, w jednym z banków sesje ustalone zostały w następujący sposób:

  • poranna, która trwa od 9:00 do 10:00,
  • popołudniowa, która trwa od 14:00 do 15:00,
  • wieczorna, która trwa od 17:00 do 18:00.

Co zmieniła nowelizacja ustawy o przelewach?

Do tej pory banki nie miały obowiązku księgowania naszych środków w sesji najbliższej po wykonanym przelewie lub nie musiały księgować ich w najbliższej sesji po fakcie, kiedy środki pojawiły się już w Twoim banku. Po nowelizacji ta sytuacja zmieniła się w ten sposób, że jeśli wykonujemy przelew np. o godzinie 8:57, wówczas pieniądze muszą zostać wyksięgowane z banku najbliższą sesją, czyli o 9:00 (jak w podanym powyżej przykładzie). Bank, do którego kierowane zostały środki, otrzymuje je w tej chwili pierwszą sesją z harmonogramu (przyjmijmy, że będzie to godzina 13:00). Ustawa i jej nowelizacja zakłada, że bank nie może trzymać tych środków. Niestety do tej pory działo się tak, że księgowanie odbywało się wtedy, kiedy Pani Basia skończyła 2 śniadanie i wtedy mogła wykonać swoją powinność, czyli przyjąć przelew i udostępnić środki na rachunku klienta. Taka sytuacja bardzo często powodowała to, że nasze pieniądze trafiały do nas wieczorem lub bardzo często dopiero w kolejnym dniu. Jeśli dodatkowo był to piątek, pieniądze pojawiały się na naszych kontach po weekendzie. To ma się zmienić! Przysłowiowa Pani Basia musi wykonać odpowiednie czynności w systemie w pierwszej sesji harmonogramowej, czyli np. o 14:00 a środki powinny być już dostępne najpóźniej po zamknięciu (popołudniowej) sesji.

Jakie są aktualne godziny księgowania przelewów w systemie elixir?

Na dzień 28 lutego obowiązują następujące godziny harmonogramowe dla poszczególnych banków:

sesje przelewow elixir przychodzacych wychodzacych 2019rok Zmiany w systemie Elixir