Wymagania dotyczące konta bankowego

Autor artykułu alekx24 - 27-04-22

Obowiazek posiadania rachunku bankowego

Jakie są rodzaje rachunków bankowych?

Rachunkiem bankowym jest rachunek prowadzony przez konkretny bank na podstawie tak zwanej umowy rachunku bankowego zawartej z jej posiadaczem, czyli osobą fizyczną. Jest on prowadzony w celu rozliczeń bezgotówkowych, rejestracji wpłat i wypłat. Na rachunku bankowym posiadacz danego konta przechowuje swoje środki pieniężne. Można powiedzieć, że w dzisiejszych czasach jest obowiązek posiadania rachunku bankowego. Pracodawcy niechętnie dają wynagrodzenie za pracę w formie gotówkowej. Wszystko odbywa się bezgotówkowo.

Banki mogą prowadzić rachunki takie jak:

  • Rachunki rozliczeniowe - najczęściej spotykane.
  • Rachunki oszczędnościowe - niektóre banki dają możliwość założenia ich przez aplikacje.
  • Rachunki lokat terminowych.
  • Rachunki powiernicze.

Jak założyć rachunek bankowy?

Rachunek bankowy można założyć w siedzibie banku, bądź telefonicznie. W każdej z możliwości musi być zawarta umowa na piśmie, która składa się z pewnych elementów. Przede wszystkim umowa musi zawierać dane posiadacza rachunku bankowego. Oprócz tego umowa musi zawierać rodzaj rachunku bankowego, walutę, wysokość oprocentowania, prowizji, a także jakie są możliwości zmiany umowy.

W przypadku założenia rachunku bankowego podczas rozmowy telefonicznej to kurier przynosi nam umowę, którą należy podpisać. Następnie przychodzi karta do bankomatu, którą należy aktywować. 

konto bankowe

Na co zwrócić uwagę przy wyborze rachunku bankowego?

Obowiązek posiadania rachunku bankowego w pracy skłonił wiele osób do jego założenia. Przy założeniu konta należy wziąć pod uwagę różne aspekty, które są wyznacznikiem tego, czy konto jest tanie w obsłudze, a także wygodne dla użytkownika. Najważniejsze są opłaty za prowadzenie konta i prowizje.

Niektóre banki oferują rachunki bankowe za zero złoty, jednak należy sprawdzić, czy nie kryje ono dodatkowych kosztów, np. opłata za przelewy, czy wypłaty, Często trzeba spełnić pewne warunki, aby konto było całkowicie darmowe. Kolejnym ważnym aspektem jest dostępność bankomatów.

Dlaczego warto mieć rachunek bankowy?

Zakładając rachunek bankowy w danym banku, często jest możliwość uzyskania premii za otwarcie konta. Kolejna zaleta to możliwość płatności telefonem. Jest to duża zaleta, ponieważ nie musimy mieć portfela przy sobie, wystarczy mieć telefon z aplikacją bankową. Kolejną jest możliwość wygodnego, jak i szybkiego opłacenia rachunków bez wychodzenia z domu.