Refinansowanie i konsolidacja - wyjaśnienia pojęć

Autor artykułu alekx24 - 08-06-22

Refinansowanie i konsolidacja

Zaciąganie zobowiązań kredytowych w wielu przypadkach jest ostatnim sposobem na poprawę płynności finansowej i polepszenie standardu życia. Zdarza się jednak tak, że w momencie zaciągania kolejnych zobowiązań, tracimy kontrolę nad ratami i ich ilością. Wówczas refinansowanie i konsolidacja kredytów mogą nam przyjść z pomocą.

Kiedy warto skorzystać z konsolidacji kredytów?

Konsolidacja kredytów to nic innego jak zebranie wszystkich, ciążących na nas zobowiązań w jedno. W praktyce konsolidacja kredytów umożliwia połączenie wszystkich, dotychczasowych rat w jedną, która zwykle jest o wiele bardziej korzystna do spłaty. Konsolidacja kredytów sprawdza się w momencie, kiedy ciąży na nas zbyt wiele zobowiązań finansowych, nad którymi tracimy kontrolę.

Jakie są rodzaje konsolidacji kredytów?

Zasadniczo wyróżnia się dwa rodzaje konsolidacji kredytów. Mowa tu o:

  • konsolidacja kredytów gotówkowych
  • konsolidacja kredytów hipotecznych

Pierwszy rodzaj to udzielenie wsparcia finansowego na spłatę ciążących zobowiązań w postaci tradycyjnych kredytów gotówkowych. Drugi rodzaj konsolidacji kredytów, to pomoc w spłacie kredytów hipotecznych, czyli zaciągniętych pod zastaw nieruchomości.

refinansowanie

Kiedy warto skorzystać z refinansowania kredytu?

Refinansowanie i konsolidacja kredytów, mogą w znacznym stopniu pomóc dłużnikom. Refinansowanie to nic innego jak przeniesienie kredytu z jednego banku do drugiego. Sprawdzi się to szczególnie w tym momencie, kiedy inny bank oferuje znacznie korzystniejsze warunki kredytowania. Wówczas będzie można np. skorzystać z niższego oprocentowania, które zagwarantuje dłużnikom niższe raty.

Jakie są rodzaje refinansowania kredytu?

W przypadku refinansowania kredytów, można mówić o trzech, głównych rodzajach. Zalicza się do nich:

  • Refinansowanie kredytów hipotecznych- czyli tych, które zostały zaciągnięte na zakup nieruchomości.
  • Refinansowanie kredytów inwestycyjnych- odnosi się do głównie do firm, które zaciągnęły kredyt na niekorzystnych warunkach.
  • Refinansowanie kredytów gotówkowych- odnosi się do prywatnych kredytobiorców, którzy chcą zmienić sposób kredytowania na korzystniejszy.