Raport finansowy 24-30 sierpnia

Najważniejsze informacje – finanse i gospodarka 24-30 sierpnia

Week 35 – Raport finansowy

Trzynasta i czternasta emerytura w 2021r. W przyszłym roku emeryci otrzymają kolejne trzynaste i czternaste wypłaty świadczeń emerytalnych. Świadczenia zostaną wypłacone poczekać kolejno do maja i do czerwca. Wiemy natomiast, ile będzie wynosiła tzw. „czternastka”. 

Dopłaty dla rolników za 2020r., Dobra wiadomość dla rolników. Dopłaty dla rolników będą zaliczkowane? Rząd nie mówi nie i przygotowuje projekt rozporządzenia. Oznacza to, że pieniądze po raz kolejny trafią na konta rolników. Na co mogą liczyć rolnicy w tym roku? Mamy dobre informacje – dopłaty będą zaliczkowane. Jak to ma wyglądać w praktyce? Sprawdzamy projekt Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Dodatkowy zasiłek dla rodziców także we wrześniu 2020r. Rodzice dzieci, które ze względu na lokalne obostrzenia na początku września nie będą mogły powrócić do nauki stacjonarnej, będą mogli ubiegać się dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Będą jednak musieli spełnić pewne warunki. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie obowiązywał do 20 września. Rodzice dzieci do lat 8, które od września nie będą mogły powrócić do nauczania stacjonarnego w szkołach, przedszkolach i żłobkach zamkniętych z powodu epidemii koronawirusa, będą mogli ubiegać się o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy za wrzesień 2020r.

Podatek od posiadania TV i radioodbiornika – nie musisz płacić! Rejestracja telewizora wiąże się z naliczeniem opłaty za abonament RTV, dlatego osoby, które rezygnują z oglądania telewizji, powinny zadbać o wyrejestrowanie urządzenia. Warto także zachować dowód wyrejestrowania. Poczta Polska gotowa jest wykorzystać każdy pretekst, żeby nałożyć na nas opłatę za abonament RTV. Poczta może naliczać ci opłatę za abonament RTV nawet, jeśli nie masz telewizora. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu wydał przełomowy wyrok, który może stać się ważnym punktem odniesienia dla innych spraw dotyczących abonamentu RTV. 

Nie tylko ZUS może sprawdzić, czy płacisz składki. Składki są kontrolowane nie tylko przez ZUS. Dostęp do danych o terminowości płatności ma jeszcze jedna instytucja, lepiej mieć się na baczności. Okazuje się, że urzędnicy Izb Obrachunkowych przyglądają się harmonogramom wpłat i wyciągają konsekwencje. Składki muszą być płacone terminowo. I nie ma wyjątku od tej reguły – za brak regularności ukarani mogą być przedsiębiorcy. Sprawdzamy najnowsze doniesienia o działalności Regionalnych Izb Obrachunkowych.