Raport finansowy 16-23 lipca

Najważniejsze informacje – finanse i gospodarka 16-23 lipca

Co wydarzyło się ciekawego w ubiegłym tygodniu na rynku finansowym w Polsce? Jakie decyzje spółek, rządu i różnych instytucji będą miały wpływ na nasze portfele i stan naszych finansów? Od dnia dzisiejszego uruchamiamy cykl przeglądu najważniejszych wydarzeń i doniesień, jakie pojawiały się w prasie, telewizji oraz w internecie. Raport finansowy będzie pojawiał się raz w tygodniu i będzie zawierał  najciekawsze wybrane materiały, dotyczące zagadnień związanych z finansami, pożyczkami – kredytami, bankowością, a także rynkiem pracy.

Udostępniamy również możliwość komentowania raportów, dzięki czemu będziemy zbierać wasze opinie i prośby dotyczące kolejnych raportów oraz informacji, jakie powinny według Was znaleźć się w kolejnych tygodniach.

Week 30 – Raport finansowy

Bank Millennium zamknie w tym roku ponad 110 placówek bankowych, w których świadczone są usługi dla jego klientów. Oddziały będą zamykane sukcesywnie do końca 2020 roku, to efekt przede wszystkim negatywnych skutków finansowych spowodowanych pandemią COVID-19. Millenium zamyka 110 oddziałów. 

 ➣ Planowana podwyżka płacy minimalnej, którą chce wprowadzić rząd, wyniesie 2.716,00 zł. Podwyżka płacy minimalnej ma obowiązywać od 2021 roku. Przypominamy, że aktualnie najniższa pensja jako płaca minimalna wynosi 2.600,00 brutto, co daje nam 1.920,00 zł  „na rękę”. Wstępne plany rządu zostały nieco „okrojone” i planowana wcześniej podwyżka do kwoty 3.000,00 zł brutto została dość mocno zmniejszona. Podwyżka płacy minimalnej od 2021 roku.

 ➣ Bon turystyczny dla dzieci w kwocie 500.00 zł. został zatwierdzony w ustawie przez rząd. Można już składać wnioski o jego wydanie. Bon przysługuje każdemu dziecku do ukończenia 18 lat i będzie można go wykorzystać na cele związane z wypoczynkiem urlopowym np. opłacenie pobytu w hotelu czy w prywatnej kwaterze, a także pobyt dziecka na kolonii, czy obozie harcerskim lub sportowym. Bon będziemy mogli wykorzystać wyłącznie na terenie Polski do końca 2022 roku. Płatność bonem turystycznym będzie można wykonać za pomocą komunikacji SMS. Gdzie złożyć wniosek oraz szczegóły związane ze zgłoszeniem wniosku można dokonywać za pomocą strony. Wnioski przez system ePUAP będzie można składać od 31 lipca br. Ministerstwa Rozwoju gov.pl

 
Kontrole Skarbowe w ramach tarczy antykryzysowej. Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a także Urząd skarbowy zapowiada wzmożone kontrole wśród przedsiębiorców, którzy skorzystali z dopłat, pożyczek oraz zwolnień w ramach rządowej pomocy COVID-19. W ramach kontroli sprawdzone zostaną nie tylko wydatki, na jakie przeznaczone zostały środki uzyskane w ramach „tarczy” ale także zasadność ich przyrznia. Całość kontroli będzie odbywała się przy współpracy ZUS oraz US. Kontrole Skarbowe w ramach „tarczy COVID-19”.