Pożyczka hipoteczna – jakie korzyści?

Autor artykułu alekx24 - 25-04-22

Nizsze koszty pozyczki hipotecznej

Wiele osób decyduje się na pożyczkę hipoteczną, aby zrealizować swoje marzenia o własnej nieruchomości. Na rynku możemy znaleźć wiele różnych kredytów, ale niestety nie wszystkie dostępne są dla każdego. Nie każdy może liczyć na finansowanie bankowe, dlatego w takim przypadku trzeba szukać innego rozwiązania. Bardzo często jedynym wyjściem okazuje się pożyczka pod zastaw domu.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze pożyczki hipotecznej?

Zanim zdecydujemy się na złożenie wniosku o pożyczkę hipoteczną, warto jest porównać różne oferty na rynku. W ten sposób można będzie znaleźć te najbardziej pasujące do naszych potrzeb i oczekiwań.

Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na dostępne kwoty finansowania. To ile będziemy mogli pożyczyć, będzie zależeć od naszej zdolności kredytowej oraz wartości nieruchomości. Pod uwagę brane są również warunki pożyczkodawcy. Kolejnym czynnikiem jest okres spłaty i tutaj warto wybrać możliwość rozłożenia na bardzo długi okres nawet 25 lat, dzięki czemu miesięczna rata nie będzie zbyt dużym obciążeniem dla budżetu domowego.

Niższe koszty pożyczki hipotecznej to również bardzo istotny czynnik decydujący o atrakcyjności danej oferty. Trzeba tutaj dokładnie przeanalizować wartość oprocentowania, rzeczywistą roczną stopę oprocentowania, dodatkowe koszty pożyczki, prowizje, ubezpieczenia i tak dalej.

pozyczka hipoteczna

Czy warto wziąć pożyczkę hipoteczną?

Czasami zdarza się w naszym życiu taka sytuacja, że pilnie potrzebujemy gotówki, ale nie mamy zdolności kredytowej i bank odmawia nam wypłaty kredytu. W takim przypadku możemy zdecydować się na pożyczkę pod zastaw domu. Tutaj mamy dwa rozwiązania, ponieważ możemy samodzielnie poszukać najlepsze oferty na rynku albo skorzystać z pomocy doświadczonego doradcy kredytowego.

Jakie są dodatkowe opłaty związane z pożyczką hipoteczną?

Do kosztów pożyczki hipotecznej należy zaliczyć wystawienie promesy, wycenę nieruchomości oraz wszelkiego rodzaju ubezpieczenia. Ponadto trzeba będzie opłacić koszty notarialne, opłaty sądowe oraz opłaty w urzędzie skarbowym i za pośrednictwo biura nieruchomości. Warto więc przed podjęciem ostatecznej decyzji dokładnie przeanalizować wszystkie koszty.

Jakie są koszty ubezpieczenia niskiego wkładu własnego?

Koszt ubezpieczenia niskiego wkładu własnego jest zróżnicowany i zmienia się w zależności od oferty instytucji udzielającej kredytu czy pożyczki hipotecznej. Można ubezpieczyć całość wkładu własnego albo tylko część, ale wtedy klient będzie musiał wnieść około 20% wartości nieruchomości.