Jak przyznawana jest pożyczka? Proces

Autor artykułu alekx24 - 11-04-22

Jak udzielana jest pozyczka

Udzielanie pożyczek przez banki i różnorodne parabanki jest w naszym kraju prawdziwym standardem. Nie da się bowiem ukryć, że nie jesteśmy wstanie przewidzieć nagłych wypadków czy inwestycji, które w pewien sposób trzeba sfinalizować. Wówczas to właśnie pożyczki stanowią dla nas ten dodatkowy "zastrzyk" gotówki. Jednak jak udzielana jest pożyczka?

Jakie są koszty związane z udzieleniem pożyczki?

Klienci banków i parabanków zwykle twierdzą, że jedynym kosztem związanym z udzieloną pożyczką, są oprocentowane raty. Tak naprawdę kosztów dodatkowych jest o wiele więcej. Zalicza się do nich chociażby:

  • Prowizja dla banku- jest ona pobierana jednorazowo.
  • Ewentualne ubezpieczenie pożycki- które w niektórych przypadkach jest wymagane.

Jak więc widać na finalne koszty pożyczki nie składa się jedynie stopa oprocentowania.

Jakie są etapy udzielania pożyczki?

Z punktu widzenia przyszłego pożyczkobiorcy, udzielanie pożyczek przez banki jest drogą przez mękę. Cały proces rozpoczyna się oczywiście od złożenia wniosku o pożyczkę, a następnie dostarczenia kompletu niezbędnych dokumentów. Kolejnym etapem jest oczekiwanie na to, aż bank zweryfikuje naszą zdolność kredytową oraz sprawdzi rejestry dłużników. Następuje podjęcie decyzji i ewentualnie przyznanie- lub nie- dodatkowych środków.

udzielanie pozyczki

Jakie są rodzaje pożyczek?

Rodzaje pożyczek to bardzo szeroki temat. Przede wszystkim najważniejszy podział obejmuje pożyczki długo i krótko terminowe. Co więcej można również wskazać w tym momencie na chwilówki, które przyznawane są w ciągu 15-30 minut. Kolejnym rodzajem pożyczek może być pożyczka konsolidacyjna i pożyczka dla zadłużonych, która pomaga spłacić już istniejące zobowiązania.

Pożyczka a kredyt - czym się różnią?

Pożyczka a kredyt z pozoru wydają się być dokładnie tym samym produktem bankowym. Tak naprawę, pojęć tych używa się zamiennie. Niemniej jednak warto zaznaczyć, że kredyt zwykle odnosi się do zobowiązań na wysokie kwoty i mocno rozciągniętych w czasie spłaty. Pożyczka zaś może obejmować niskie kwoty i być udzielona nawet na miesiąc.