Dostęp do informacji o podatnikach

Autor artykułu alekx24 - 10-06-22

Twoje dane dostepne w Urzedzie Skarbowym

Zmiana danych w Urzędzie Skarbowym

Twoje dane dostępne w urzędzie skarbowym są wykorzystywane do wielu celów. Polacy doceniają to, ze mogą korzystać z takich danych zawsze, gdy jest taka konieczność. Zdecydowanie warto sięgać po takie dane zawsze, gdy trzeba coś sprawdzić. Obecnie urzędy mogą korzystać z danych do sprawdzania podatnika oraz do weryfikacji stanu jego konta.

Podstawowe informacje na temat dostępu do danych podatkowych

Podstawowe informacje są dostępne dla urzędników urzędu skarbowego. Nie mogą wypłynąć nigdzie indziej. Nie ma takiej możliwości. Poufność danych obowiązuje. Niejedna osoba doceni takie dane i korzysta z nich zawsze. Klienci cenią takie dane i są nimi zainteresowani. Klientom takie dane przydają się, muszą je weryfikować, nieraz zmieniać czy też uzupełniać. Dane muszą być dostępne zawsze, gdy istnieje taka okoliczność. O tym należy pamiętać i zawsze można prosić o taki dostęp. 

Jak uzyskać dostęp do swoich danych podatkowych?

Dane są tym, co ma wartość. Coraz więcej osób je docenia. E-podatki.gov.pl to strona internetowa, na której można znaleźć wszelkie dane. Do informacji o podatnikach mają dostęp służby takie, jak ABW czy CBA. Jeśli podejrzewają, że podatnik ma dochody z nielegalnych źródeł to mogą sprawdzić jego konto, przejrzeć rozliczenia podatkowe. Jeśli takiego podejrzenia nie ma to muszą poprzestać na wierze i nie zaglądać do urzędu podatkowego. Urząd podatkowy musi być dyskretny i nie może udostępniać danych osobowych dowolnym osobom. Ta sprawa jest oczywista. Nie ma innego rozwiązania. Urząd skarbowy to organ publiczny, który ma czuwać nad ładem i porządkiem w dokumentacji.

Dzięki temu lepiej pracuje i działa solidnie na rzecz podatników, czyli osób prywatnych oraz firm. Do własnych danych można mieć dostęp zgodnie z RODO. Takie są zasady i na tym należy zawsze bazować. Polacy cenią takie podejście i chętnie o nie dbają. Nie ma to jak dobry dostęp do wszelkich danych w urzędzie. Przechowywane są przez 10 lat, Później podlegają archiwizowaniu.